Prava, obaveze i odgovornosti nosilaca javne funkcije

Shodno članu 25 Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama Brčko distrikta BiH („Službeni glasnik Brčko distrikta Bosne i Hercegovine”, broj: 04/21, u daljnjem tekstu: Zakon), a zbog nedostatka tehničkih sredstava, opreme, kancelarijskog materijala, prisustva Covid 19 i slično, pisanim putem Vas obavještavamo, odnosno informišemo, o bitnim odredbama navedenog Zakona, kao i načinu primjene tih odredaba i radnjama koje nosioci javnih funkcija trebaju poduzeti, kako ne bi došlo do povrede odredaba Zakona i podzakonskih akata, odnosno kako ne bi nastao sukob interesa, zbog ličnih aktivnosti, udruživanja, povezanosti s drugim osobama, te drugih okolnosti, zbog kojih biste mogli dati prednost privatnom interesu ili interesu s Vama povezanih osoba ispred javnog interesa. 

S tim u vezi skrećemo pažnju na sljedeće:

  1. Kao nosilac javne funkcije (u daljnjem tekstu: NJF) možete obavljati samo jednu funkciju s punim radnim vremenom, za koju primate platu i naknadu. Nespojivo bi bilo Vaše članstvo u organima upravljanja, nadzora i rukovođenja u pravnim licima koja su osnovana od strane organa i institucija na bilo kojem nivou vlasti u BiH. Sukob interesa bi postojao i ukoliko bi član Vaše uže porodice[1] bio član u navedenim organima. Ukoliko postoje kod Vas ovakvi slučajevi, potrebno je da podnesete ostavku na svaku od nespojivih i nedozvoljenih funkcija (član 5 Zakona).
  2. Kao NJF ne možete obavljati dužnost člana skupštine u javnom poduzeću za vrijeme obavljanja javne funkcije (član 6 Zakona).
  3. Kao NJF ne možete biti član skupštine, nadzornog odbora, organa upravljanja i rukovođenja, biti u svojstvu lica ovlaštenog za zastupanje, niti imati bilo kakav financijski interes u obliku plate ili naknade, uključujući i pružanje ličnih usluga, u bilo kojem privatnom poduzeću:
  • kojem su vlasti u BiH davale podsticaje, olakšice, donacije i grantove, uključujući i kreditna sredstva, u iznosu većem od 10.000,00 KM na godišnjem nivou, u periodu od četiri godine prije stupanja na dužnost nosioca javne funkcije;
  • koje posluje s institucijama i organima koji se financiraju iz budžeta na bilo kojem nivou u BiH u iznosu većem od 10.000,00 KM na godišnjem nivou, u periodu od četiri godine prije stupanja na dužnost nosioca javne funkcije.

Kao NJF podnosite ostavku na svaku od  nabrojanih nespojivih, odnosno nedopuštenih funkcija i dužni ste prijaviti Komisiji financijski interes[2] u navedenom poduzeću. U slučaju da je član Vaše uže porodice član skupštine, nadzornog odbora, organa upravljanja i rukovođenja ili je lice ovlašteno za zastupanje ili ima financijski interes ili pruža lične usluge u bilo kojem navedenom privatnom poduzeću, dužni ste tu okolnost prijaviti Komisiji bez odlaganja, a najkasnije u roku od 3 (tri) dana od nastanka okolnosti, odnosno od preuzimanja javne funkcije (član 7 Zakona).

  1. Ukoliko kao NJF imate 0,5% (nula zarez pet posto) i više dionica, odnosno udjela u kapitalu privatnog poduzeća, obavezni ste za vrijeme obavljanja javne funkcije, ugovorom prenijeti upravljačka prava na drugo pravno ili fizičko lice. Prijenos upravljačkih prava ne možete izvršiti na povezano lice[3]. U Izvještaju o imovinskom stanju navodite procenat vlasništva u poduzeću, odnosno vlasništva nad dionicama i udjelima u kapitalu i prilažete ugovor o prijenosu upravljačkih prava. Napominjemo da je privatno poduzeće dužno obavijestiti Komisiju ako posluje s organima ili institucijama Distrikta, odnosno organima ili institucijama u BiH ili s poduzećima u kojima organi ili institucije imaju udio (član 8 Zakona).
  2. Kao NJF dužni ste obavijestiti Komisiju o nazivu, jedinstvenom identifikacionom broju i sjedištu poduzeća u kojem imate 0,5% ili više udjela u kapitalu poduzeća, kao i za člana uže porodice bez obzira da li je direktno ili indirektno, stekao predmetni udio od nosioca javne funkcije u periodu od 2 (dvije) godine prije imenovanja na javnu funkciju pa do prestanka njenog obavljanja, kako bi Komisija na svojoj internet stranici mogla objaviti i redovno ažurirati spisak poduzeća, koja podliježu ograničenju (član 9 Zakona).
  3. Kao NJF dužni ste bez odlaganja obavijestiti Komisiju, ako organ ili institucija Distrikta u kojoj obavljate javnu funkciju, stupa u poslovni odnos s privatnim poduzećem u kojem član Vaše uže porodice ima 0,5% (nula zarez pet posto) ili više udjela u vlasništvu. U roku od 15 dana od dana zaprimanja obavještenja Komisija  dostavlja uputstvo o načinu postupanja nosioca javne funkcije i organa ili institucije Distrikta u kojem obavljate funkciju. U tom slučaju ste dužni Komisiji prije stupanja u poslovni odnos dostaviti informaciju, odnosno dokumentaciju, iz koje je vidljivo da su provedene upute Komisije. Napominjemo da su pravni poslovi zaključeni protivno navedenom ništavi, a Komisija bez odlaganja dostavlja predmet Pravobranilaštvu radi utvrđivanja ništavosti takvog pravnog posla (član 10 Zakona).
  4. Kao NJF ne možete učestvovati u procesu odlučivanja niti glasati po bilo kojem pitanju koje Vas stavlja u sukob interesa, što uključuje pitanja koja se direktno i indirektno tiču privatnog poduzeća u kojem vršite javnu funkciju, kao i s Vama povezanih lica, koja imaju financijski i drugi interes, te bilo kojem drugom pitanju koje se direktno ili indirektno tiče Vas i povezanog lica. Takođe ste dužni prijaviti financijski i drugi interes i ne trebate poduzimati nikakve službene radnje koje su od utjecaja na poslovanje privatnog poduzeća u kojem Vi ili s Vama povezano lice imate financijski interes, kao ni radnje kojima bi Vi ili s Vama povezano lice ostvarili financijski interes, uključujući i radnje vezane za zapošljavanje, imenovanje ili postavljenje s Vama povezanog lica u organu, odnosno instituciji u kojoj obavljate javnu funkciju. U ovakvim slučajevima obavezni ste izuzeti se od svih službenih radnji, učešća u raspravi, glasanja i odlučivanja i obrazložiti razloge izuzeća (član 11 Zakona).
  5. Kao NJF ne možete koristiti javne resurse koje imate na raspolaganju za promociju političkih stranaka, odnosno političkih subjekata i u lične svrhe (član 12 Zakona).
  6. Kao NJF ne smijete obavljati dužnost lica ovlaštenog za zastupanje ili člana organa upravljanja i nadzornog organa u fondaciji i udruženju osnovanom u skladu sa zakonima o udruženjima i fondacijama, a koji se financiraju iz budžeta bilo kojeg nivoa vlasti, u iznosu većem od 10.000 KM godišnje. Ukoliko se radi o iznosu manjem od navedenog i Vi kao NJF budete lice ovlašteno za zastupanje ili član organa upravljanja i nadzornog organa udruženja ili fondacije ne možete u tom slučaju primati naknadu ili poklone po osnovu obavljanja poslova navedenih pozicija u udruženju ili fondaciji, izuzev naknade putnih i drugih troškova (član 13 Zakona).
  7. Kao NJF ne možete učestvovati u procesu zapošljavanja užeg člana porodice u istom organu vlasti u kojem obavljate dužnost ili u organu nad čijim radom vršite direktan nadzor, jer isto predstavlja sukob interesa. Takođe ne smijete koristiti svoj položaj za privilegovanje povezanih lica prilikom zapošljavanja i ostvarivanja njihovih drugih prava iz radno-pravnog odnosa, te ne smijete vršiti nadzor nad radom člana uže porodice niti odlučivati o njegovom radno-pravnom statusu, pravima i obavezama. U ovakvim slučajevima dužni ste zatražiti svoje izuzeće (član 14 Zakona).
  8. Kao NJF, 12 mjeseci po prestanku javne funkcije, ne možete: predstavljati ili zastupati privatno poduzeće, poduzetnika i međunarodne ili druge organizacije koje imaju ili uspostavljaju poslovni odnos s organom u kojem ste obavljali javnu funkciju; zasnovati radni odnos ili uspostaviti poslovnu saradnju s privatnim poduzećem, poduzetnikom i međunarodnom ili drugom organizacijom koji ostvaruju korist na osnovu Vaše odluke, odnosno organa u kojem ste obavljali javnu funkciju; zastupati pravno ili fizičko lice pred organom u kojem ste obavljali javnu funkciju u predmetu u kojem ste kao nosilac javne funkcije učestvovali u donošenju odluke; obavljati poslove upravljanja ili revizije u pravnom licu u kojem ste najmanje jednu godinu prije prestanka obavljanja javne funkcije, Vaše dužnosti bile povezane nadzornim, revizorskim ili kontrolnim poslovima; stupiti u ugovorni odnos ili drugi oblik poslovne saradnje s organom u kojem ste obavljali funkciju i upotrijebiti povlaštene informacije i obavještenja do kojih ste došli u obavljanju javne funkcije radi sticanja koristi za sebe ili drugog ili radi nanošenja štete drugom, osim ako su ta znanja i obavještenja dostupna javnosti. Izuzetak je sticanje prihoda i naknada po osnovu Vašeg sudjelovanja u međunarodnim projektima koje financira Evropska unija, strana država, strana i međunarodna organizacija i udruženje (član 15 Zakona).
  9. Kao NJF zabranjeno Vam je: primiti ili zahtijevati poklon ili drugu korist ili obećanje poklona ili druge koristi radi obavljanja javne funkcije; zahtijevati, prihvatiti ili primiti poklon ili drugu korist radi glasanja o bilo kojem pitanju ili uticati na odluku nekog tijela ili osobe; obećavati zaposlenje ili neko drugo pravo u zamjenu za poklon ili obećanje poklona; privilegovati osobe radi stranačkog ili drugog opredjeljenja, kao i radi porijekla, ličnih ili porodičnih veza; uticati na dobivanje poslova ili ugovora o javnim nabavkama, odnosno uticati na angažman pravnog ili fizičkog lica od strane organa ili institucije Distrikta u kojem obavljate javnu funkciju ili drugog pravnog lica koristeći utjecaj javne funkcije s ciljem sticanja materijalne ili nematerijalne koristi za sebe, povezano lice ili bilo koje drugo lice; koristiti povlaštene informacije o radu organa ili institucija Distrikta radi lične koristi ili koristi povezanih lica, odnosno bilo kojeg drugog lica; odbiti uvid u svoje financijsko stanje prilikom provjere sadržaja Izvještaja iz člana 19 ovog Zakona i koristiti svoj položaj ili ovlaštenje ili prekoračiti granice ovlaštenja kako bi utjecali na organe vlasti u BiH i tako ostvarili privatni interes (član 16 Zakona).
  10. Kao NJF ne možete primiti i zadržati poklon čija vrijednost prelazi 200,00 KM, te ste isti obavezni prijaviti i predati Komisiji, u roku od 5 (pet) dana od dana prijema poklona. Ukoliko dobijete više poklona od istog lica u toku jedne godine, čija je ukupna vrijednost veća od 200,00 KM, dužni ste na kraju godine prijaviti sve poklone, bez obzira na mogućnost predaje. Kao NJF ne smijete primiti novac, odnosno ček ili drugi vrijednosni papir. Navedena ograničenja takođe važe i za lice koje prima poklon u Vašu korist. Vrijednost poklona je njegova nabavna cijena, a u slučaju sumnje u podatak o vrijednosti poklona dužni ste se obratiti Komisiji upitom za objašnjenje. Ne smatraju se poklonom uobičajeni pokloni između članova porodice, rodbine i prijatelja, te državna i međunarodna priznanja i nagrade (član 17 Zakona i članovi 12-15 Odluke o sadržaju i načinu vođenja Jedinstvenog registra javnih funkcija, nosilaca javne funkcije, imovine nosilaca javne funkcije i poklona („Službeni glasnik Brčko distrikta Bosne i Hercegovine”, broj:19/21).  

Komisija pokreće postupak za utvrđivanje postojanja sukoba interesa, odnosno povrede odredaba ovog Zakona po službenoj dužnosti, na osnovu prijave o sukobu interesa i po anonimnoj prijavi (član 32 Zakona). U slučaju povrede odredaba Zakona Komisija može NJF izreći sankcije propisane članovima 38, 39, 40, 41, 42, 43 i 44 Zakona.

Obavještenje o Izvještaju o imovinskom stanju takođe Vam dostavljamo s Aneksom II.

Za sva dodatna pitanja stojimo Vam na raspolaganju.

 

S poštovanjem.

 

[1] član uže porodice“ je bračni i vanbračni drug, usvojitelj, usvojenik, dijete, majka i otac nosioca javne funkcije, odnosno lice prema kome nosilac javne funkcije ima zakonsku obavezu izdržavanja.

[2]financijski interes“ je interes kojim se NJF omogućava da primi novac u vrijednosti većoj od 1.000 KM godišnje.

[3] „povezano lice" je član uže porodice, srodnik u pravoj liniji, srodnik u pobočnoj liniji do trećeg stepena, srodnik po tazbini do drugog stepena, dijete bračnog druga ili bilo koje pravno ili fizičko lice koje je s nosiocem javne funkcije u ličnoj, političkoj, ekonomskoj ili drugoj vezi koja utiče ili bi mogla uticati na objektivnost i nepristranost u radu nosioca javne funkcije.