Сходно члану 25 Закона о спречавању сукоба интереса у институцијама Брчко дистрикта БиХ („Службени гласник Брчко дистрикта Босне и Херцеговине”, број: 04/21, у даљњем тексту: Закон), а због недостатка техничких средстава, опреме, канцеларијског материјала, присуства Covid 19 и слично, писаним путем Вас обавјештавамо, односно информишемо, о битним одредбама наведеног Закона, као и начину примјене тих одредаба и радњама које носиоци јавних функција требају подузети, како не би дошло до повреде одредаба Закона и подзаконских аката, односно како не би настао сукоб интереса, због личних активности, удруживања, повезаности с другим особама, те других околности, због којих бисте могли дати предност приватном интересу или интересу с Вама повезаних особа испред јавног интереса.
С тим у вези скрећемо пажњу на сљедеће:
1. Као носилац јавне функције (у даљњем тексту: НЈФ) можете обављати само једну функцију с пуним радним временом, за коју примате плату и накнаду. Неспојиво би било Ваше чланство у органима управљања, надзора и руковођења у правним лицима која су основана од стране органа и институција на било којем нивоу власти у БиХ. Сукоб интереса би постојао и уколико би члан Ваше уже породице[1] био члан у наведеним органима. Уколико постоје код Вас овакви случајеви, потребно је да поднесете оставку на сваку од неспојивих и недозвољених функција (члан 5 Закона).
2. Као НЈФ не можете обављати дужност члана скупштине у јавном подузећу за вријеме обављања јавне функције (члан 6 Закона).
3. Као НЈФ не можете бити члан скупштине, надзорног одбора, органа управљања и руковођења, бити у својству лица овлаштеног за заступање, нити имати било какав финанцијски интерес у облику плате или накнаде, укључујући и пружање личних услуга, у било којем приватном подузећу:
- којем су власти у БиХ давале подстицаје, олакшице, донације и грантове, укључујући и кредитна средства, у износу већем од 10.000,00 КМ на годишњем нивоу, у периоду од четири године прије ступања на дужност носиоца јавне функције;
- које послује с институцијама и органима који се финанцирају из буџета на било којем нивоу у БиХ у износу већем од 10.000,00 КМ на годишњем нивоу, у периоду од четири године прије ступања на дужност носиоца јавне функције.
Као ЊФ подносите оставку на сваку од набројаних неспојивих, односно недопуштених функција и дужни сте пријавити Комисији финанцијски интерес[2] у наведеном подузећу. У случају да је члан Ваше уже породице члан скупштине, надзорног одбора, органа управљања и руковођења или је лице овлаштено за заступање или има финанцијски интерес или пружа личне услуге у било којем наведеном приватном подузећу, дужни сте ту околност пријавити Комисији без одлагања, а најкасније у року од 3 (три) дана од настанка околности, односно од преузимања јавне функције (члан 7 Закона).
4. Уколико као НЈФ имате 0,5% (нула зарез пет посто) и више дионица, односно удјела у капиталу приватног подузећа, обавезни сте за вријеме обављања јавне функције, уговором пренијети управљачка права на друго правно или физичко лице. Пријенос управљачких права не можете извршити на повезано лице[3]. У Извјештају о имовинском стању наводите проценат власништва у подузећу, односно власништва над дионицама и удјелима у капиталу и прилажете уговор о пријеносу управљачких права. Напомињемо да је приватно подузеће дужно обавијестити Комисију ако послује с органима или институцијама Дистрикта, односно органима или институцијама у БиХ или с подузећима у којима органи или институције имају удио (члан 8 Закона).
5. Као НЈФ дужни сте обавијестити Комисију о називу, јединственом идентификационом броју и сједишту подузећа у којем имате 0,5% или више удјела у капиталу подузећа, као и за члана уже породице без обзира да ли је директно или индиректно, стекао предметни удио од носиоца јавне функције у периоду од 2 (двије) године прије именовања на јавну функцију па до престанка њеног обављања, како би Комисија на својој интернет страници могла објавити и редовно ажурирати списак подузећа, која подлијежу ограничењу (члан 9 Закона).
6. Као НЈФ дужни сте без одлагања обавијестити Комисију, ако орган или институција Дистрикта у којој обављате јавну функцију, ступа у пословни однос с приватним подузећем у којем члан Ваше уже породице има 0,5% (нула зарез пет посто) или више удјела у власништву. У року од 15 дана од дана запримања обавјештења Комисија доставља упутство о начину поступања носиоца јавне функције и органа или институције Дистрикта у којем обављате функцију. У том случају сте дужни Комисији прије ступања у пословни однос доставити информацију, односно документацију, из које је видљиво да су проведене упуте Комисије. Напомињемо да су правни послови закључени противно наведеном ништави, а Комисија без одлагања доставља предмет Правобранилаштву ради утврђивања ништавости таквог правног посла (члан 10 Закона).
7. Као НЈФ не можете учествовати у процесу одлучивања нити гласати по било којем питању које Вас ставља у сукоб интереса, што укључује питања која се директно и индиректно тичу приватног подузећа у којем вршите јавну функцију, као и с Вама повезаних лица, која имају финанцијски и други интерес, те било којем другом питању које се директно или индиректно тиче Вас и повезаног лица. Такође сте дужни пријавити финанцијски и други интерес и не требате подузимати никакве службене радње које су од утјецаја на пословање приватног подузећа у којем Ви или с Вама повезано лице имате финанцијски интерес, као ни радње којима би Ви или с Вама повезано лице остварили финанцијски интерес, укључујући и радње везане за запошљавање, именовање или постављење с Вама повезаног лица у органу, односно институцији у којој обављате јавну функцију. У оваквим случајевима обавезни сте изузети се од свих службених радњи, учешћа у расправи, гласања и одлучивања и образложити разлоге изузећа (члан 11 Закона).
8. Као НЈФ не можете користити јавне ресурсе које имате на располагању за промоцију политичких странака, односно политичких субјеката и у личне сврхе (члан 12 Закона).
9. Као НЈФ не смијете обављати дужност лица овлаштеног за заступање или члана органа управљања и надзорног органа у фондацији и удружењу основаном у складу са законима о удружењима и фондацијама, а који се финанцирају из буџета било којег нивоа власти, у износу већем од 10.000 КМ годишње. Уколико се ради о износу мањем од наведеног и Ви као ЊФ будете лице овлаштено за заступање или члан органа управљања и надзорног органа удружења или фондације не можете у том случају примати накнаду или поклоне по основу обављања послова наведених позиција у удружењу или фондацији, изузев накнаде путних и других трошкова (члан 13 Закона).
10. Као НЈФ не можете учествовати у процесу запошљавања ужег члана породице у истом органу власти у којем обављате дужност или у органу над чијим радом вршите директан надзор, јер исто представља сукоб интереса. Такође не смијете користити свој положај за привилеговање повезаних лица приликом запошљавања и остваривања њихових других права из радно-правног односа, те не смијете вршити надзор над радом члана уже породице нити одлучивати о његовом радно-правном статусу, правима и обавезама. У оваквим случајевима дужни сте затражити своје изузеће (члан 14 Закона).
11. Као НЈФ, 12 мјесеци по престанку јавне функције, не можете: представљати или заступати приватно подузеће, подузетника и међународне или друге организације које имају или успостављају пословни однос с органом у којем сте обављали јавну функцију; засновати радни однос или успоставити пословну сарадњу с приватним подузећем, подузетником и међународном или другом организацијом који остварују корист на основу Ваше одлуке, односно органа у којем сте обављали јавну функцију; заступати правно или физичко лице пред органом у којем сте обављали јавну функцију у предмету у којем сте као носилац јавне функције учествовали у доношењу одлуке; обављати послове управљања или ревизије у правном лицу у којем сте најмање једну годину прије престанка обављања јавне функције, Ваше дужности биле повезане надзорним, ревизорским или контролним пословима; ступити у уговорни однос или други облик пословне сарадње с органом у којем сте обављали функцију и употријебити повлаштене информације и обавјештења до којих сте дошли у обављању јавне функције ради стицања користи за себе или другог или ради наношења штете другом, осим ако су та знања и обавјештења доступна јавности. Изузетак је стицање прихода и накнада по основу Вашег судјеловања у међународним пројектима које финанцира Европска унија, страна држава, страна и међународна организација и удружење (члан 15 Закона).
12. Као НЈФ забрањено Вам је: примити или захтијевати поклон или другу корист или обећање поклона или друге користи ради обављања јавне функције; захтијевати, прихватити или примити поклон или другу корист ради гласања о било којем питању или утицати на одлуку неког тијела или особе; обећавати запослење или неко друго право у замјену за поклон или обећање поклона; привилеговати особе ради страначког или другог опредјељења, као и ради поријекла, личних или породичних веза; утицати на добивање послова или уговора о јавним набавкама, односно утицати на ангажман правног или физичког лица од стране органа или институције Дистрикта у којем обављате јавну функцију или другог правног лица користећи утјецај јавне функције с циљем стицања материјалне или нематеријалне користи за себе, повезано лице или било које друго лице; користити повлаштене информације о раду органа или институција Дистрикта ради личне користи или користи повезаних лица, односно било којег другог лица; одбити увид у своје финанцијско стање приликом провјере садржаја Извјештаја из члана 19 овог Закона и користити свој положај или овлаштење или прекорачити границе овлаштења како би утјецали на органе власти у БиХ и тако остварили приватни интерес (члан 16 Закона).
13. Као НЈФ не можете примити и задржати поклон чија вриједност прелази 200,00 КМ, те сте исти обавезни пријавити и предати Комисији, у року од 5 (пет) дана од дана пријема поклона. Уколико добијете више поклона од истог лица у току једне године, чија је укупна вриједност већа од 200,00 КМ, дужни сте на крају године пријавити све поклоне, без обзира на могућност предаје. Као ЊФ не смијете примити новац, односно чек или други вриједносни папир. Наведена ограничења такође важе и за лице које прима поклон у Вашу корист. Вриједност поклона је његова набавна цијена, а у случају сумње у податак о вриједности поклона дужни сте се обратити Комисији упитом за објашњење. Не сматрају се поклоном уобичајени поклони између чланова породице, родбине и пријатеља, те државна и међународна признања и награде (члан 17 Закона и чланови 12-15 Одлуке о садржају и начину вођења Јединственог регистра јавних функција, носилаца јавне функције, имовине носилаца јавне функције и поклона („Службени гласник Брчко дистрикта Босне и Херцеговине”, број:19/21).
Комисија покреће поступак за утврђивање постојања сукоба интереса, односно повреде одредаба овог Закона по службеној дужности, на основу пријаве о сукобу интереса и по анонимној пријави (члан 32 Закона). У случају повреде одредаба Закона Комисија може НЈФ изрећи санкције прописане члановима 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44 Закона.
Обавјештење о Извјештају о имовинском стању такође Вам достављамо с Анексом II.
За сва додатна питања стојимо Вам на располагању.
С поштовањем.
[1] „члан уже породице“ је брачни и ванбрачни друг, усвојитељ, усвојеник, дијете, мајка и отац носиоца јавне функције, односно лице према коме носилац јавне функције има законску обавезу издржавања.
[2] „финанцијски интерес“ је интерес којим се ЊФ омогућава да прими новац у вриједности већој од 1.000 КМ годишње.
[3] „повезано лице" је члан уже породице, сродник у правој линији, сродник у побочној линији до трећег степена, сродник по тазбини до другог степена, дијете брачног друга или било које правно или физичко лице које је с носиоцем јавне функције у личној, политичкој, економској или другој вези која утиче или би могла утицати на објективност и непристраност у раду носиоца јавне функције.